Urodzinowe Sprzątanie okolic Jeziora Dziekanowskiego

Kwiecień to miesiąc poświęcony ochronie zasobów środowiska. Przypomina o konieczności dbania o miejsce, w którym żyjemy. 22 kwietnia został ustanowiony Światowym Dniem Ziemi. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Dziekanowa postanowili uczcić ten czas konkretnym działaniem.

  W sobotę 13 kwietnia 2019 zorganizowaliśmy akcję sprzątania okolic Jeziora Dziekanowskiego. Gmina Łomianki zapewniła kontenery ustawione na dwóch skrajnych brzegach jeziora.

Wykorzystując fakt swoich urodzin  poprosiłam znajomych aby w ramach prezentu uczestniczyli w akcji. Oprócz ok. trzydziestu sąsiadów z Dziekanowa Polskiego, Leśnego, Kiełpina, Łomianek do akcji dołączyło osiemnaście osób z Warszawy. Także ok.10 osób z Łomiankowskiego Koła Wędkarskiego. Dzień zaczął się prószącym śniegiem i przenikliwym zimnem. Jednak ta kompletnie nie-wiosenna aura nie zraziła ludzi o otwartych sercach chcących zrobić coś dobrego dla natury.

O godz.9.00 akcję rozpoczęli wędkarze i ekipa zorganizowana przez pana Grzegorza Pachutko sprzątając okolice baru Na Skarpie oraz  brzegi jeziora od strony wody z łodzi . Następnie o godz.11.00 zjedliśmy urodzinowe ciasta i rozpoczęliśmy akcję sprzątania terenów wokół jeziora. Cały obszar podzieliliśmy na 7 sektorów w których pracami grup ochotników kierowali: p. Patryk Zajączkowski, p.Ela Bogurad, p. Darek Dąbrowski, p. Lech Miszewski, p.Kasia Dzierżak-Sopińska, p.Jacek Kujawiński, p.Magda Brejnak. W ciągu dnia przybywali nowi chętni dołączając się do akcji. Worki ze śmieciami do kontenerów dzielnie zwozili samochodem dostawczym  p.Michael Schladt i  p.Eliza Chialiastri. O zmarzniętych dbała p.Maria Pacholak serwując herbatkę, owoce i ciasteczka. Cieszymy się ,że do projektu dołączyli nasi Radni: p.Grzegorz Lenard i p.Agnieszka Gawron-Smater. Akcję zakończyliśmy o godz.17.00.

W wyniku zaangażowania wszystkich uczestników oczyściliśmy nie tylko tereny dookoła jeziora, ale także dzikie wysypisko śmieci przy wałach i przy ul.Błotnej. Kontenery  wypełnione z dużą „górką” nie wystarczyły do pomieszczenia wszystkich worków ze śmieciami. 🙂

Jesteśmy zadziwieni ignorancją i arogancją osób śmiecących, bo trudno chyba w obecnych czasach mówić o braku świadomości. Bo zbierane przez nas śmieci to nie tylko butelki czy puszki, ale także sprzęty elektryczne, części samochodów, stare ubrania itp. A te zostały wyrzucane celowo. O zlokalizowanych wysypiskach odpadów budowlanych powiadomimy Urząd Gminy. Tak czy tak musimy zastanowić się wszyscy jak przeciwdziałać zaśmiecaniu.

Cieszymy się, że w akcję zaangażowało się ponad 50 osób. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za pełną entuzjazmu pracę, za pozytywną energię, uśmiechy, za wyrażaną chęć uczestnictwa w kolejnych akcjach. Panu Piotrowi Kaczmarczyk i Pani Annie Sampolskiej z Referatowi Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska UM dziękujemy za okazane wsparcie. Do następnej akcji!

                                                                                                                                                                            Ilona Pawluk