Dziekanów w czasie wojny – wspomnienie o bohaterach

Wspomnienie o chorążym Kazimierzu  Kozłowskim pseudonim  RYBITWA  –  bohaterze Ziemi Łomiankowskiej.   

Jak się kocha Ojczyznę, trzeba mieć odwagę w potrzebie jej bronić.

Chor. Kazimierz Kozłowski "Rybitwa" z Dziekanowa, zginął podczas przejmowania niemieckiego samochodu ciężarowego w Dąbrowie Leśnej latem 1944 r. przed pensjonatem Stowarzyszenia Urzędników Państwowych. Fot. ok. 1921 r.*
Chor. Kazimierz Kozłowski pochowany jest w kwaterze wojskowej na cmentarzu w Kiełpinie. Grób znajduje się obok pomnika ofiar Katynia..

Poniżej prezentujemy wspomnienie o Dziekanowie z czasów II wojny światowej napisane przez mieszkańca Dziekanowa Nowego, które zamieszczone zostało we wrześniu 2010 r w gazecie Łomiankowskiej po pośmiertnym nadaniu Uchwałą Rady Miejskiej  nr XXXIX/294/2009 tytułu Bohatera Ziemi  Łomiankowskiej – chorążemu Kazimierzowi Kozłowskiemu „Rybitwa”.

Tytuły Bohatera Ziemi Łomiankowskiej otrzymały osoby, które w różnym okresie historii zasłużyły się dla Łomianek i dzięki stosownym uchwałom otrzymały status bohaterów. Są wśród nich mieszkańcy, którzy walczyli o wolność swoją i przyszłych pokoleń, ale też własnym życiem i codziennym działaniem zasłużyli na nadany tytuł. Poza znakomitymi Polakami, którzy dołączyli na przestrzeni lat do grona naszych bohaterów, znalazła się również załoga amerykańskiego samolotu B-17, zestrzelonego nad Dziekanowem w czasie II wojny światowej.

 

Tytuł Bohatera Ziemi Łomiankowskiej ustanowiony został w 2004 r. (wtedy otrzymało go 39 osób). Po kilku latach przerwy, w 2009 r. w związku z obchodami 20 rocznicy nadania praw miejskim Łomiankom, wznowiono nadawanie tego honoru osobom zasłużonym. Otrzymało go 117 osób w 2009 r, 14 osób w 2010 r., 8 osób w 2011r i 1 osoba w 2013 r. Łącznie 179 osób  jest zasłużonych z terenu gminy Łomianki. Tytuł zbiorowy nadano też 2500 żołnierzom Armii Poznań poległych w walkach i zmarłych w wyniku poniesionych ran w walkach pod Łomiankami podczas kampanii wrześniowej 1939 r.

https://www.lomianki.pl/pl/gmina-lomianki/bohater-ziemi-lomiankow/7206,Bohater-Ziemi-Lomiankowskiej.html

 

Opracowanie: Mirka Szcześniak

Dziekanów Polski,  28 sierpnia, 2020 r.

Zdjęcie Kazimierza Kozłowskiego pochodzi z książki Kazimierza Medyńskiego, Wojenne Łomianki*