Stojąc w miejscu umierają drzewa…

Na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Dziekanowa oraz stowarzyszenia Inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju Łomianek pod koniec stycznia 2021 roku odbył się przegląd drzew rosnących przy ulicy Armii Poznań i 6. Pułku Piechoty w Łomiankach z udziałem przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska urzędu gminy, w tym naczelnika Piotra Kaczmarczyka, przedstawicieli Komisji do spraw zieleni – W. Bergera, przedstawiciela stowarzyszenia Inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju Dariusza Dąbrowskiego oraz radnej A. Gawron-Smater. W listopadzie 2020 roku oba stowarzyszenia zgłosiły wnioski do urzędu, aby wszystkie wierzby i inne stare drzewa rosnące wzdłuż ulicy Armii Poznań i 6. Pułku Piechoty w Łomiankach objąć ochroną, uzanć za pomniki przyrody.

Na konieczność ochrony wierzb przydrożnych rosnących wzdłuż Armii Poznań wskazywano już od wielu lat. W lutym 2007 roku stowarzyszenie Nasze Łomianki na stronie naszelomianki.pl zamieściło artykuł „Aleja, ktorej nie ma…”. W podsumowaniu artykułu autor pisze: ” Warto też wyobrazić sobie, co będzie, gdy rzeczywiście „różni” projektanci i projektodawcy zaleją nas asfaltem, podzielą na szereg sektorów między autostradami do różnych miast, oddzielą ścianą betonu od Wisły… Pójdziemy wtedy, wolną wreszcie od wierzb, asfaltową drogą w stronę Kępy Kiełpińskiej „na spacer”. Dojdziemy do tej betonowej obwodnicy. Walniemy głową w mur… I może wtedy będziemy żałować, że tych wierzb już nie ma! ” . No cóż, prorocze słowa. Dziesięć lat później w 2017 roku wycięto ponad 120 wierzb na ul. Armii Poznań, aby zrobić miejsce na ścieżkę rowerową! Zdjęcia poniżej. Obecnie na powstających jak przysłowiowe „grzyby po deszczu” osiedlach usuwa się stare drzewa kolidujące z budową. Gmina planuje przebudowę Armii Poznań, a co stanie się z aleją wierzb…? Mamy nadzieję, że zdążymy je ochronić.

W listopadzie i grudniu 2017 roku na ul. Armii Poznań wycięto ponad 120 wierzb w celu wybudowania ścieżki rowerowej i chodnika dla pieszych.

Dziekanów Polski, 5 marca, 2021 r.

Opracowanie: Stowarzyszenie Przyjaciół Dziekanowa

Zdjęcie wyróżniające: Aleja, której nie ma...” naszelomianki.pl

Tytuł: Marek Rymarz; 2008, Drzewa umierają stojąc