„Majowe” w Dziekanowie Polskim

W Dziekanowie Polskim trwają nabożeństwa odprawiane przy przydrożnych kapliczkach i figurkach. W kościele katolickim maj jest miesiącem poświęconym czci Matki Bożej. Centralną częścią tej tradycji jest Litania Loretańska. Jak co roku wierni gromadzą się przed figurką i śpiwają pieśni Maryjne. Nabożeństwa majowe są wspaniałą okazją, aby przywrócić blask zapomnianym kapliczkom, kultywować tradycję wiecznie żywą, szczególnie na terenach wiejskich.

Jak co roku, w majowe wieczory o godzinie 19.00 można dołączyć do grupy wiernych i wziąć udział w „majowym”.  Niby relikt przeszłości, ale  wiecznie żywy i kultywowany w Dziekanowie Polskim 🙂

 Kapliczka we wsi Dziekanów Polski stojąca na rogu ul. Rolniczej i ul. Wędkarskiej została postawiona  w tym miejscu w podzięce za ocalenie wsi w czasie gigantycznej powodzi, jaka w 1924r nawiedziła gminę Łomianki . Powodzie na tym terenie do czasu zbudowania wałów pod koniec lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku  zdarzały się bardzo często. Zachowały się dokumenty z powodzi  na tych terenach z lat 1774, 1813, 1844, 1924, 1940, 1958.

Powódź w 1924r była tak ogromna, że zatopiła cały dolny taras Wisły oraz zniosła  drewniany kościół  pw. św. Małgorzaty w Kiełpinie. Woda w 1924r  sięgała do  miejsca w którym stoi obecnie kapliczka. Sama wieś Dziekanów Polski  nie została zatopiona i w podzięce za to ówcześni mieszkańcy wsi ufundowali tą kapliczkę. W 1993 roku kapliczka przeszła gruntowny remont i przebudowę.

 

Obecnie mieszkańcy wsi nie wyobrażają sobie  usunięcia z tego miejsca kapliczki i nie wyrażają zgody na próby jej przeniesienia w inne miejsce w związku z planami budowy ulicy Kościelna Droga. W dniu 20 lipca 2018 roku na stronach Urzędu Miasta  pojawiła się informacja  w artykule’ Kościelna Droga-budowa ulicy ‘ o obiektach budowlanych stojących w kolizji z planowaną do budowy drogą. Obiekt w obrębie 0005,działka 726/1- Kapliczka do przesunięcia – to jest właśnie nasza zabytkowa 94 letnia kapliczka, którą poprzednie władze  koniecznie chciały przesunąć nie wiadomo gdzie, bo w tym miejscu po wybudowaniu planowanego skrzyżowania po prostu nie ma dla niej miejsca.  http://www.lomianki.pl/lomianki2/index.php?dc=arx&_q=7155&y=2018&m=7

Elżbieta Chialastri